Podatek estoński – pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu

Premier Mateusz Morawiecki w swoim exposé zapowiedział przebudowę systemu podatków i uproszczenie prawa podatkowego poprzez wprowadzenie tzw. podatku estońskiego dla mikro i małych przedsiębiorstw. Zamierza zatem wprowadzić rozwiązanie, które już 5 lat temu zaproponowała jako pierwsza Fundacja Pomyśl o Przyszłości.

Według tej koncepcji, CIT odprowadzany do budżetu państwa dopiero w momencie pobierania dywidendy. Czyli dopóki pieniądze pozostają w firmie i są inwestowane w tworzenie nowych miejsc pracy, zakup nowych technologii, tworzenie innowacyjnych rozwiązań, podatek nie jest wymagany. Właściciel firmy musi go zapłacić dopiero wtedy, kiedy chce wykorzystać wypracowany w firmie majątek do innych celów, np. na konsumpcję lub na sfinansowanie zupełnie nowych przedsięwzięć biznesowych. Słowem dopóki inwestujemy nie musimy płacić podatku dochodowego CIT.

 

To bardzo dobre rozwiązanie pobudzające rozwój gospodarczy. Korzystały z niego Niemcy po wojnie do lat 90’. Od 2000 roku wprowadziła go Estonia. I tutaj trzeba wyraźnie powiedzieć, że rozwój gospodarczy Estonii jest prawie 2 razy większy niż w Polsce. Takie rozwiązanie będzie stymulowało gospodarkę, a samych przedsiębiorców będzie motywować do inwestowania w swoją firmę – komentuje Ryszard Florek, założyciel Fundacji Pomyśl o Przyszłości, prezes i właściciel firmy FAKRO.

 

Co oznaczałoby wprowadzenie podatku estońskiego w Polsce? Przede wszystkim, byłaby to swoista „ulga podatkowa” na inwestycje. Jeśli bowiem firma chce zainwestować cały uzyskany w minionym roku zysk, musi najpierw odprowadzić 19% CIT do budżetu państwa, a tylko pozostałe 81% może przeznaczyć na rozwój. Po wprowadzeniu podatku estońskiego, reinwestowane mogłoby być 100% zysku. Byłoby to spełnienie promowanego obecnie pomysłu „cała Polska strefą ekonomiczną” i to bez kosztownej administracji stref.

 

Pomysł na wprowadzenie estońskiego CIT nie jest w Polsce nowy. Po raz pierwszy już w 2014 roku wdrożenie takiego modelu postulowała Fundacja Pomyśl o Przyszłości, zrzeszająca największych rodzimych przedsiębiorców, których rolę silnie zaakcentował Premier Mateusz Morawiecki w wygłoszonym 19 listopada 2019 roku exposé.

 

Sercem nowoczesnej gospodarki jest przedsiębiorczość. Obowiązkiem państwa jest wspieranie przedsiębiorców. Tworzenie im warunków do rozwoju, przewidywalnego prawa pozwalającego na planowanie inwestycji i systemu podatkowego motywującego do rozwoju. Dlatego Rząd PIS obniża podatki dla przedsiębiorców. Wspieramy i będziemy wspierać polskie firmy. Bo wspieranie swoich firm jest absolutna normą, jest normalnością. Zagraniczne firmy są wielkie i wspierane już przez swoje państwa. Nam wmawiano wprawdzie, że kapitał nie ma narodowości, ale to nonsens – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas exposé wygłoszonego 19 listopada 2019 roku.

 

Zapowiedziane zmiany mogą się tylko wtedy udać, kiedy wszyscy będziemy działać w wyznaczonym przez Premiera kierunku – podsumowuje Ryszard Florek.

Dowiedź się więcej o tzw. podatku estońskim

 

Media o "podatku estońskim"

Estoński CIT Premiera dla mikro i małych firm PIotr Skwirowski

Podatek estoński - pomysł Fundacji Pomyśl o Przyszłości planem działania Rządu  Budujemydom.pl