Diagnoza:
Nowosądecka młodzież, w związku z sytuacją demograficzną i gospodarczą regionu, ma niewielkie perspektywy rozwoju zawodowego. Młodzi ludziemaja trudności w znalezieniu pracy nie tylko w zawodzie, ale nawet wakacyjnej lub dorywczej, w konsekwencji czego nie mogą nabywać doświadczenia i nowych, przydatnych umiejętności. Przede wszystkim mogą w późniejszym okresie mieć problemy z efektywną pracą w grupie, wykorzystaniem twórczego myślenia oraz przedsiębiorczego podejścia do życia
Cel:
Głównym celem naszego projektu jest wzbudzenie u młodych ludzi aktywności życiowej, aby zamiast nieefektywnie spędzać czas przed komputerem, mogli rozwijać konkretne umiejętności. Chcemy, aby po wejściu w dorosłe życie nie czuli się zagubieni i potrafili poradzić sobie na rynku pracy. Pracując w "Nowosądeckiej Młodzieżowej Firmie Reklamowej" zdobędą doświadczenie przydatne w późniejszym czasie, między innymi dowiedzą się jak założyć własną firmę i zdobędą potrzebną do tego wiedzęikompetencje. Cel zrealizujemy poprzez:
- założenie młodzieżowej firmy, która skupi młodych ludzi i poprzez samodzielne działanie pomoże im w odnalezieniu się na rynku pracy,
- zdobywanie umiejętności potrzebnych do pracy w grupie poprzez udział w warsztatach i wykładach,
- aktywne spędzanie wolnego czasu, które w dużo większym stopniu pozwala na wypoczynek psychofizyczny niż bierność przed komputerem lub telewizorem,
- promowanie możliwości rozwojowych, jakie oferuje Nowy Sącz,
- odkrywanie zasobów środowiska lokalnego.
Beneficjenci:
Nasz projekt kierowany jest przede wszystkim do młodzieży w wieku od 16 do 19 lat, zamieszkujących na terenie Nowego Sącza.
Przewidywane działania:
- Uczymy się jak założyć i poprowadzić firmę
- Spotykamy się z przedsiębiorcami z regionu, ludźmi sukcesu aby zaczerpnąć inspirację do swoich działań. Poszukamy kogoś w rodzaju mentora, który mógłby nas "poprowadzić".
- Poszukujemy osoby, która będzie w stanie wspomóc finansowo ciekawe sturt-upy i zostanie naszym"aniołem biznesu".
- Rejestrujemy firmę krok po kroku
Zakładamy firmę
- Organizujemy siedzibę firmy, czyli nasze miejsce pracy- znajdujemy lokal (zwracamy się do Agencji Impresaryjno-Promocyjnej Pegaz BIS, która już wstępnie zaoferowała nam miejsce).
- Budujemy zgrany zespół - poszukujemy osób chcących wziąć udział w projekcie, organizujemy wyjazd integracyjny, tworzymy zalążek własnej kultury organizacyjnej.
- Tworzymy sprawny przepływ informacji w firmie - przydzielamy stanowiska i ustalamy zakres kompetencji(każdy ma prawo wskazać dziedzinę, w której chciałby się rozwijać).
Zdobywamy niezbędne umiejętności specjalistyczne
- Uczymy się tworzenia stron www oraz zdobywamy umiejętności graficzne - swoją pomoc w organizacji tego typu szkoleń zaoferowało nam stowarzyszenie Młodzi Aktywni, skontaktujemy się ze szkołami lub innymi organizacjami publicznymi w celu znalezienie sali informatycznej na zajęcia.
- Uczymy się fotografować - fotografowie stowarzyszenia Młodzi Aktywni przeprowadzą warsztaty (jedne z nich przeprowadzi uznany na Nowosądecczyźnie fotograf Adrian Maraś).
- Poznajemy tajniki pracy dziennikarskiej - nawiązujemy współpracę z nowosądeckimi mediami w celu nabycia potrzebnych umiejętności.
Prowadzimy firmę - świadczymy usługi reklamowe
- Promujemy firmę - zakładamy stronę internetową i profile w mediach społecznościowych z wiodącą rolą Facebook’a. Tworzymy ulotkę naszej firmy, wizytówki, a następnie rozsyłamy informacje o naszym działaniu do nowosądeckich przedsiębiorców.
- Promujemy lokalne firmy:
- Strony internetowe - dzięki umiejętnościom zdobytym na warsztatach oferujemy pomoc w prowadzeniu stron internetowych przedsiębiorstw oraz ich profilach facebook’owych.
- Gadżety reklamowe - pomagamy w projektowaniu gadżetów takich jak długopisy czy odblaski oraz w znalezieniu najkorzystniejszej oferty ich wykonania.
- Artykuły w prasie lokalnej - dzięki kontaktom z nowosądeckimi mediami oraz warsztatom dziennikarskim oferujemy również promocję w prasie lokalnej
- Drobne materiały reklamowe - tworzymy ulotki reklamowe firmy oraz ogłoszenia reklamowe, które możemy zamieścić na portalach społecznościach.
Sprawdzamy, czego się nauczyliśmy, czyli ewaluacja