Eko przystanki zasilane energią słoneczną

Diagnoza problemu:

Codziennie wiele ludzi czeka na przystanku w drodze do pracy, do szkoły, do domu… Często jest im zimno, ciemno i nieprzyjemnie a nawet niebezpiecznie. A przecież może być całkiem przyjemnie, przytulnie, jasno i ciepło. Przystanek to ważny element przestrzeni publicznej jednocześnie jest pierwszym miejscem w którym pasażer styka się z komunikacją publiczną. Niestety często jest to niezbyt przyjemne miejsce, mimo że tak wiele osób spędza na mim swój czas, czekając na autobus czy inny środek transportu.


Eko-przystanki zasilane energią słoneczną


Nasz pomysł to przystanki komunikacji publicznej przyjazne podróżującym dzięki zastosowaniu ogniw fotowoltaicznych. Ogniwo fotowoltaiczne - to urządzenie, które przekształca promienie słoneczne bezpośrednio w energię elektryczną. Zjawisko to nosi nazwę efekt fotowoltaiczny. W trakcie dnia ogniwo fotowoltaiczne przejmuje promieniowanie słoneczne docierające do komórek fotowoltaicznych i zamienia je na energię elektryczną.

  1. Energia ta może być gromadzona w specjalnie zainstalowanym akumulatorze lub odprowadzana do sieci energetycznej Podstawowymi elementami systemu są same ogniwa fotowoltaiczne oraz urządzenia zapewniające prawidłowe działanie instalacji. W przypadku zastosowania akumulatora instalacja zbudowana jest z regulatora ładowania który steruje procesem ładowania - zapobiega przeładowaniu lub rozładowaniu akumulatora. Akumulator - służy do gromadzenia energii wytworzonej w ciągu dnia oraz przetwornicy napięcia, czyli inwertera koniecznego do zamiany prądu stałego (taki prąd jest wytwarzany przez ogniwa fotowoltaiczne) na prąd zmienny wykorzystywany do zasilania różnego rodzaju urządzeń elektrycznych.
  2.  Instalacja z ogniwami fotowoltaicznymi może być podłączona do sieci energetycznej. Stwarza to możliwość zarówno pobierania energii jak i jej oddawania do sieci energetycznej. Rozwiązanie takie możliwe jest dzięki zastosowaniu dwóch liczników energii. Jeden z liczników pracuje wtedy, gdy użytkownik układu korzysta z odbiorników prądu. Drugi natomiast podlicza całą energię wytworzoną przez instalację. Do zamiany prądu stałego na prąd zmienny służy przetwornica napięcia - falownik (interwerter). Falownik oprócz zmiany napięcia synchronizuje system z siecią i stanowi rodzaj zabezpieczenia w przypadku awarii sieci. Przystanek z instalacją podłączoną do sieci elektroenergetycznej, nadwyżki prądu w czasie silnego nasłonecznienia będzie oddawał do sieci po 0,75zł za kWh ( ustawa o OZE z 2015 roku ) a w przypadku braku zasilania poprzez fotoogniwa będzie pobierał prąd z sieci po cenach detalicznych

Takie rozwiązania umożliwiają korzystanie z energii elektrycznej również w nocy lub w okresie, w którym niekorzystne warunki pogodowe zmniejszają jej produkcję.
Korzystając z pozyskanej w ekologiczny sposób energii możemy nasz przystanek wyposażyć w oświetlenie, ogrzewanie , fotokomórkę kamerę monitorującą, ładowarkę do telefonów ewentualnie multimedialne urządzenie tzw. interaktywny przystanek (aktualizowany rozkład jazdy, mapy topograficzne okolicy, informacje głosowe itp.) – w zależności do potrzeb.


Przykładowa firma oferującą zestawy fotowoltaiczne ma w swojej ofercie np. zestaw GRID 1.14 KW w cenie 11450,00 zł .
W skład zestawu wchodzi:

  • 6 modułów fotowoltaicznych SHARP o mocy 190W ND190R1S,
  • 2 inwertery StecaGrid 500,
  • aluminiowy system montażowy oraz okablowanie.

Zestaw przeznaczony jest do bezpośredniego podłączenia z siecią elektryczną. Średnia roczna ilość wyprodukowanej energii w ciągu roku kształtuje się na poziomie 1055 kWh. Można zapewne znaleźć tańsze zestawy fotowoltaiczne zwłaszcza jeżeli JST jest zainteresowana takim rozwiązaniem sprawy „złych” przystanków będzie chciała jednorazowo zakupić kilkanaście czy nawet więcej zestawów.

Dla wprawnego instalatora montaż tak niewielkiej instalacji fotowoltaicznej przebiega szybko i sprawnie i wynosi kilka dni. Gotowa instalacja jest bezobsługowa i nie wymaga żadnego zaangażowania.


Zalety eko-przystanku najłatwiej docenić o zmroku i zimą. Przystanek wyposażony jest w czujnik zmroku , automatycznie włączy światło, a zimą, gdy temperatura spada poniżej ustalonej wartości, np. ogrzewanie.
Benificjenci projektu to wszyscy mieszkańcy i turyści korzystający systematycznie i sporadycznie z komunikacji publicznej którzy zapewne docenią starania władz samorządowych w tym zakresie.


*Na materiały i montaż instalacji fotowoltaicznych w programie PROSUMENT można uzyskać dofinansowanie 40%, a na pozostałą część kredyt z banku ochrony środowiska na 1%, dostępnie również dla JST

www.2sun.pl
http://www.nfosigw.gov.pl
http://programprosument.org.pl/dotacje-w-programie-prosument

 

Eko przystanki zasilane energią słoneczną


Składowe części projektu - jeden przystanek

Koszt brutto

Zestaw fotowoltaiczny oferowany przez firmę

 Koszt montażu

11450,00 zł

2376,00 zł

materiały wyposażenia  przystanku wg. uznania :

- oświetlenie ledowe

- nagrzewnica

- wentylator/termowentylator

- ładowarka do telefonu

- czujnik zmierzchowy

- czujnik oświetlenia itp.

500,00 – 1500,00 zł
Łącznie:

14326,00 – 15326,00 zł

*Na materiały i montaż instalacji fotowoltaicznych można uzyskać 40%, dofinansowanie a na pozostałą część kredyt z banku ochrony środowiska na 1%, dostępnie również dla JST - w programie PROSUMENT

Koszt po skorzystaniu z w/w dotacji:

8595,60 – 9195,60 zł

 

Projekty dla dzieci

Projekty dla młodzieży

Pozostałe projekty