Fundacja Pomyśl o Przyszłości po raz trzeci objęła swoim merytorycznym patronatem konkurs „Zawód nie zawodzi” skierowany do uczniów małopolskich gimnazjów. 8 czerwca br. w siedzibie organizatora konkursu – w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych odbył się Super Finał konkursu, w którym gimnazjaliści zmierzyli się z pytaniami z zakresu ekonomii i gospodarki.
W VI edycji konkursu wzięli udział uczniowie gimnazjów z powiatu limanowskiego, którzy zakwalifikowali się po eliminacjach szkolnych. Tematyka dotyczyła następujących obszarów: informatycznego, reklamy i architektury krajobrazu, mechaniczno-mechatronicznego, elektryczno-elektronicznego oraz motoryzacyjnego. Laureaci poszczególnych obszarów, wyłonieni na drodze finałów wzięli udział w Super Finale pod merytorycznym patronatem Fundacji Pomyśl o Przyszłości.
W ścisłej rozgrywce finałowej zwyciężyli: Jan Setlak z Zespołu Placówek Oświatowych w Mszanie Dolnej, przed Dorotą Więcek ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Starej Wsi, natomiast trzecie miejsce zajął Grzegorz Czyszczoń ze Szkoły Podstawowej w Skomielnej Białej.
Fundacja realizuje swoje cele głównie przez zainteresowanie społeczeństwa polską wspólnotą gospodarczą. Cieszymy się, że młodzi ludzie chętnie oraz z pasją zgłębiają tę wiedzę. Zwycięzcą serdecznie gratulujemy – komentuje Jakub Zapała, koordynator biura Fundacji.
Jeżeli my Polacy chcemy, aby nasza wspólnota dalej rozwijała się gospodarczo i pod względem ekonomicznym zbliżała się do zamożnych krajów Unii Europejskiej, musimy zmienić sposób postrzegania własnego państwa. Musimy zacząć interesować się gospodarką naszego kraju gdyż od tego zależy nasza wspólna przyszłość i jakość życia.
Powinniśmy mniej myśleć o tym, jakie korzyści „wyciągnąć” dla siebie z naszej Wspólnoty, a więcej o tym co razem możemy zrobić dla gospodarki. Musimy docenić to, że jesteśmy w Unii Europejskiej i pamiętać o tym, iż reguły funkcjonujące w Unii zostały ustalone przez zamożne kraje po to, aby w pierwszej kolejności służyły im.
Na wolnym rynku w ogromnej większości wygrywa większy kapitał i kraje mające świadomych ekonomicznie obywateli. Niestety Polska posiada niewiele rodzimych firm globalnych. W Polsce brakuje również w pełni świadomego ekonomicznie społeczeństwa. Jeśli wszyscy podążymy w tym samym kierunku, będziemy mogli z powodzeniem współzawodniczyć z zamożniejszymi krajami Unii oraz jako członkowie Unii konkurować na rynku globalnym.