Po raz piąty Wydawnictwo DOBRE, wydawca Dobrego Tygodnika Sądeckiego oraz Fundacja Pomyśl o Przyszłości, przygotowały ranking stu najprężniej działających firm z naszego regionu Na „Liście 100 największych firm napędzających sądecką gospodarkę”znalazły się firmy, które spełniają nieocenioną rolę w rozwoju lokalnej gospodarki.
Tegorocznej uroczystości towarzyszyć będzie debata pod hasłem „Wpływ kapitału społecznego na rozwój gospodarczy” tzw. „Debata 100”. Wydarzenia odbędą się 25 listopada 2016 r. o godzinie 16.00 w siedzibie Parku Technologicznego MMC Brainville w Nowym Sączu. Gala i debata organizowana jest z udziałem władz lokalnych, polityków, mediów, przedstawicieli świata biznesu i nauki, debata ekspercka oraz okolicznościowy bankiet dla zaproszonych gości. Obecność w jednym miejscu tak ważnych dla sądeckiej gospodarki osób stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń, poglądów na temat szans i barier dla rozwoju Sądecczyzny.
Wydarzenie to odbędzie się w ramach Sądeckiego Tygodnia Przedsiębiorczości organizowanego wspólnie przez Miasto Nowy Sącz, Sądecki Urząd Pracy, Park Technologiczny, MMC Brainville, Fundację Pomyśl o Przyszłości oraz Wydawnictwo DOBRE.
Patronat honorowy nad spotkaniem objął Minister Rozwoju i Finansów, Mateusz Morawiecki oraz Marszałek Województwa Małopolskiego, Jacek Krupa.
Jeżeli my Polacy chcemy, aby nasza wspólnota dalej rozwijała się gospodarczo i pod względem ekonomicznym zbliżała się do zamożnych krajów Unii Europejskiej, musimy zmienić sposób postrzegania własnego państwa. Musimy zacząć interesować się gospodarką naszego kraju gdyż od tego zależy nasza wspólna przyszłość i jakość życia.
Powinniśmy mniej myśleć o tym, jakie korzyści „wyciągnąć” dla siebie z naszej Wspólnoty, a więcej o tym co razem możemy zrobić dla gospodarki. Musimy docenić to, że jesteśmy w Unii Europejskiej i pamiętać o tym, iż reguły funkcjonujące w Unii zostały ustalone przez zamożne kraje po to, aby w pierwszej kolejności służyły im.
Na wolnym rynku w ogromnej większości wygrywa większy kapitał i kraje mające świadomych ekonomicznie obywateli. Niestety Polska posiada niewiele rodzimych firm globalnych. W Polsce brakuje również w pełni świadomego ekonomicznie społeczeństwa. Jeśli wszyscy podążymy w tym samym kierunku, będziemy mogli z powodzeniem współzawodniczyć z zamożniejszymi krajami Unii oraz jako członkowie Unii konkurować na rynku globalnym.