Celem projektu była popularyzacja wiedzy o gospodarce oraz rozbudzanie i kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród dzieci od najmłodszych lat.
Projekt obejmował cykl warsztatów dla dzieci w wieku 5-12 lat oraz organizację konkursu pt. ,,Kupuj u sąsiada”
Warsztaty były bardzo innowacyjną formą uatrakcyjnienia programu nauczania. Ich celem było nie tylko zapoznanie dzieci z podstawami ekonomii, ale również stymulowanie dzieci do kreatywności i pracy zespołowej. Na spotkaniach dzieci dowiedzaiały się m. in. skąd się biorą pieniądze, od czego zależą wynagrodzenia, jak stworzyć firmę, dlaczego warto kupować polskie produkty. W trakcie spotkań przeprowadzane były konkursy i quizy, podczas których zachęcano dzieci do aktywnego uczestnictwa w warsztaty poprzez wręczanie drobnych nagród (książeczki, materiały plastyczne). Dodatkowo, przygotowaliśmy materiały szkoleniowe w postaci historyjek komiksowych o tytułach:
Produkt Krajowy Brutto, Budżet Państwa, Eksport, Pieniądz, Podatki, Firma, które w przystępny sposób tłumaczą podstawowe pojęcia ekonomiczne.
Zakończeniem projektu był konkurs plastyczny, pt. ,,Kupuj u sąsiada”. Uczniowie, w trakcie ostatniego spotkania będą mieli możliwość stworzenia rysunku zachęcającego do kupowanilokalnych produktów. Najciekawsze prace zostały nagrodzone.
Jeżeli my Polacy chcemy, aby nasza wspólnota dalej rozwijała się gospodarczo i pod względem ekonomicznym zbliżała się do zamożnych krajów Unii Europejskiej, musimy zmienić sposób postrzegania własnego państwa. Musimy zacząć interesować się gospodarką naszego kraju gdyż od tego zależy nasza wspólna przyszłość i jakość życia.
Powinniśmy mniej myśleć o tym, jakie korzyści „wyciągnąć” dla siebie z naszej Wspólnoty, a więcej o tym co razem możemy zrobić dla gospodarki. Musimy docenić to, że jesteśmy w Unii Europejskiej i pamiętać o tym, iż reguły funkcjonujące w Unii zostały ustalone przez zamożne kraje po to, aby w pierwszej kolejności służyły im.
Na wolnym rynku w ogromnej większości wygrywa większy kapitał i kraje mające świadomych ekonomicznie obywateli. Niestety Polska posiada niewiele rodzimych firm globalnych. W Polsce brakuje również w pełni świadomego ekonomicznie społeczeństwa. Jeśli wszyscy podążymy w tym samym kierunku, będziemy mogli z powodzeniem współzawodniczyć z zamożniejszymi krajami Unii oraz jako członkowie Unii konkurować na rynku globalnym.