W dzisiejszym świecie jednym z najważniejszych czynników mających wpływ na naszą osobowość, społeczność, a także lokalną i krajową wspólnotę jest wizerunek. Dlaczego wizerunek odgrywa tak ważną rolę w kwestiach społecznych, turystycznych i gospodarczych? To, jak postrzegają nas inni, często decyduje o wzmożonej liczbie turystów, sile państwa, czy szacunku do danej nacji i narodu. Z pewnością na wizerunek pracuje się przez bardzo długi czas, ale również łatwo i szybko można go utracić. Dzięki dobremu wizerunkowi danego produktu, czy firmy decydujemy się na zakup konkretnego towaru. Identyfikując się z marką i jej wizerunkiem, mamy poczucie, że wzrasta nasza samoocena i polepsza się nasze samopoczucie.
Dlaczego tak jest, że wybieramy buty jednego producenta, choć konkurent ma podobny produkt w podobnej cenie i jakości? Czemu często uważamy, że niemieckie produkty są solidne, a włoska kuchnia zdrowa? O tym dowiemy się czytając kolejny numer Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce.
W dobie ożywionej dyskusji na temat kształtu podatku od handlu detalicznego, każdy z nas powinien dbać i realizować Polski interes. Powinniśmy dążyć do tego, aby na równi móc korzystać z dobrodziejstw Unii. Podatek progresywny wydaje się być rozwiązaniem, które umożliwia wyrównanie szans konkurowania polskim firmom rodzimym z zachodnioeuropejskimi koncernami. Komisja Europejska mnoży jednak argumenty na „nie” dla podatku progresywnego. Dlaczego KE nie podoba się podatek progresywny? Odpowiedź na to pytanie znajduje się w kolejnym wydaniu Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce.
W cyklu rozmów ze znanymi polskim przedsiębiorcami, dzisiaj prezentujemy inspirujący wywiad z prezesem firmy Duda Holding - Maciejem Dudą. Rozmowa o początkach firmy, konkurowaniu na rynku, trudnych momentach oraz wyzwaniach, jakie stoją przed firmą w kolejnych latach. Niezwykła historia ludzi, którzy od zera, ciężką pracą i poświęceniem zbudowali potężną firmę z branży mięsnej. W tej chwili firma przechodzi duże zmiany, które mają pomóc otworzyć się na nowe branże. Jak mówi prezes, inwestowanie w nowe technologie, cierpliwa praca, współpraca, dobra atmosfera, to czynniki decydujące o sukcesie firmy. W jej historii było dużo trudnych momentów, z którymi trzeba było sobie poradzić i wyjść mocniejszym. Jak potoczyły się losy firmy? Jakie dzisiaj stoją przed nią wyzwania i czy ciężko pogodzić życie prywatne z zawodowym? O tym wszystkim w wywiadzie z prezesem Maciejem Dudą.
Oddajemy w Państwa ręce kolejne wydanie „Dobrego dodatku wiedzy o gospodarce”, w którym omawiamy najważniejsze aktualne wydarzenia życia gospodarczego. W tym numerze przedstawimy Państwu opinię Fundacji na temat „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” zaprezentowanego przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego i Ministerstwo Rozwoju. Pokażemy również w jaki sposób działania na rzecz rozwoju demograficznego, czyli Program Rodzina 500 + może przyczynić się do rozwoju gospodarczego oraz wzrostu zamożności w Polsce. Już teraz w naszym wydaniu dobrego dodatku gospodarczego, publikujemy pierwszy powód, dla którego w Polsce wciąż zarabiamy 4 razy mniej niż w krajach Europy Zachodniej. Poruszamy kwestie trudnej dla wielu rodzin emigracji oraz małej ilości osób zatrudnionych w sferze gospodarki. Zachęcamy również do refleksji na temat danych dotyczących zamówień publicznych i dostępu polskich wykonawców do tych ofert. Zapraszamy również do udziału w konkursie „Znam to mam”. Warto interesować się gospodarką, bo z taką wiedzą możemy skutecznie budować dobrobyt w naszym kraju, ale przede wszystkim swój własny i wygrywać atrakcyjne nagrody!
Pożegnaliśmy już 2015 rok, który odszedł do historii. Każdy z nas w sylwestrową noc pewnie poddał analizie dotychczasowy mijający rok. I choć wielu z zadowoleniem wkroczyło w Nowy 2016 Rok, to tak naprawdę już teraz powinniśmy się zastanowić co zrobić by był on wyjątkowy i lepszy od tego ubiegłego. Rozpoczynając nowy rok często życzymy sobie i innym, by był on lepszy od poprzedniego, by każdemu z nas dopisywało zdrowie, otaczało szczęście, a codzienne życie upływało w dostatku. Chyba każdy z nas marzy, by te życzenia się spełniły, ale czy tak naprawdę mamy wpływ na zdrowie i lepsze życie, czy też kwestie te muszą pozostać tylko w sferze pobożnych życzeń?
Przeczytaj więcej w trzydziestym drugim wydaniu Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce
Ktoś może powiedzieć... Ale jaki ja mogę mieć wpływ na rozwój gospodarki naszej wspólnoty ekonomicznej. Co mogę zrobić, żeby nam żyło się lepiej? To rola polityków, przedsiębiorców, urzędników. Cóż może zrobić przeciętny Polak?
Siła ekonomicznej wspólnoty zależy od wszystkich obywateli. Każdy z nas w różnym stopniu ma wpływ na jej efektywność. Są to min: politycy tworzący dobre prawo, urzędnicy, interpretujący prawo tak aby służyło interesom naszej wspólnoty ekonomicznej, przedsiębiorcy tworzący miejsca pracy, pracownicy, efektywnie pracujący oraz konsumenci.
Wniosek jaki nasuwa się na podsumowanie jest optymistyczny. Mamy wpływ na to co dzieje się we wspólnocie ekonomicznej naszego kraju. Dzisiaj potrzeba by każdy z nas wspierał rodzimą gospodarkę, poprzez podejmowanie codziennych decyzji zakupowych. Wspierając rodzimych producentów, wszyscy budujemy silną, polską wspólnotę ekonomiczną!
Przeczytaj więcej w trzydziestym pierwszym Dodatku Wiedzy o Gospodarce
Już czwarty raz Fundacja Pomyśl o Przyszłości wraz z Dobrym Tygodnikiem Sadeckim publikuje listę 100 firm napędzających gospodarkę Sądecczyzny, tzw. „100 Gospodarczych Lokomotyw Sądecczyzny”.
Nasze zestawienie przedstawia firmy, które z racji swojej działalności, wielkości zatrudnienia oraz wypracowanego
majątku stanowią filary rozwoju lokalnej gospodarki. Fundacja kładzie duży nacisk na promowanie firm z tzw. biznesu podstawowego, czyli takiego, którego działalność powoduje, że do danego kraju/regionu napływają pieniądze. W związku z tym na naszej liście znalazły się tylko te podmioty, które znaczną część wytworzonych przez siebie produktów/usług sprzedają klientom spoza Województwa Małopolskiego. Zestawienie zostało opracowane na podstawie takich danych jak wartość firmy, jej obrót oraz koszt utworzenia miejsca pracy.
Czy po 26 latach gospodarki wolnorynkowej Polacy znają mechanizmy jej funkcjonowania? Co dzisiaj decyduje o tym, że w Polsce ciągle zarabiamy 4 razy mniej niż w bogatych krajach Europy Zachodniej? Jedną z barier, która wpływa na taki stan rzeczy, jest infrastruktura. W najnowszym raporcie Forum Ekonomicznego Polska infrastruktura wypada bardzo niekorzystnie. Wyprzedzają nas m.in. Kazachstan, Namibia i Rwanda, a także większość krajów europejskich. Tymczasem jak pokazują badania, jednym z głównych czynników który decyduje, że Państwo szybko się rozwija, powstaje wiele nowych firm oraz ściągają do kraju zagraniczni inwestorzy, jest sprawnie działającą infrastruktura. Pamiętajmy, że każdy obcokrajowiec, który przyjeżdża do naszego kraju i wydaje tutaj swoje pieniądze - turysta, przedsiębiorca, pacjent, sportowiec, kibic, pielgrzym przyczynia się do wzrostu naszych wynagrodzeń. Stwarzajmy więc dobre warunki do tego, aby obcokrajowcy chcieli do nas przyjeżdżać i w Polsce wydawać swoje pieniądze. Więcej na ten temat w nasyzm dodatku. Zapraszamy!
Zobacz dwudzieste dziewiąte wydanie Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce
Z cyklu rozmów ze znanymi polskim przedsiębiorcami, dzisiaj prezentujemy inspirujący wywiad
z Prezesem firmy Nowy Styl Adamem Krzanowskim. W nim o początkach firmy, konkurowaniu
na rynku polskim oraz zagranicznym a także o tym, jakie wyzwania stoją przed firmą na kolejne lata. Nowy Styl to w tej chwili czwarta firma w Europie w branży meblarskiej, której główną osią rozwoju jest coraz większa ekspansja i rozwijanie międzynarodowej działalności. Firma z sukcesem podbija rynki zagraniczne
przejmując spółki z innych krajów. Jak twierdzi Prezes firmy Nowy Styl, bycie liderem w branży meblarskiej to kwestia najbliższych lat. Dobra organizacja, ciężka praca, zaufanie i szczęście, to recepta na osiągnięcie sukcesu w każdej branży. Potrzeba tylko cierpliwości i determinacji w dążeniu do celu. Współpraca i dobre relacje w rodzinie i firmie są najważniejsze…
Zapraszamy do lektury.
Zobacz dwudzieste ósme wydanie Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce
Już dzisiaj prezentujemy inspirujący wywiad z Prezesem Firmy DR Irena Eris Panem Henrykiem Orfingerem.
W nim o początkach firmy, konkurowaniu na rynku polskim oraz zagranicznym, a także o tym, jak wyglądało
życie Państwa Orfingerów przez ponad 41 lat prowadzenia firmy rodzinnej. Jak sam twierdzi, skromność, dobry
pomysł, upór w dążeniu do celu i szczęście – to czynniki, które powinny zagwarantować sukces w biznesie.
Zapraszamy do lektury!
Zobacz dwudzieste siódme wydanie Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce
Na 6 września 2015 roku prezydent Polski Bronisław Komorowski ogłosił referendum, w którym poddane zostaną pod głosowanie następujące trzy pytania:
1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej?
2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa?
3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatników?
Zależy nam na rozwoju gospodarczym naszego kraju. Dlatego Fundacja Pomyśl o Przyszłości rekomenduje odpowiedź TAK na pytanie nr 3. Gdyby ta zasada funkcjonowała już wcześniej, Sądecczyzna cieszyłaby się dzisiaj dodatkowymi miejscami pracy i była jednym z najprężniej rozwiniętych regionów Polski. Spektakularnym
przykładem, co do rozstrzygania wątpliwości przepisów prawa podatkowego na niekorzyść podatników jest upadek giełdowej firmy Optimus Romana Kluski. Dzieje nowosądeckiego Optimusa to historia jednego z największych sukcesów i jednocześnie upadków w polskim przemyśle komputerowym. Po zaledwie 5 latach istnienia firmy, jej miesięczny obrót sięgał 100 mld zł, przy czym głównym źródłem dochodu była własna produkcja. Sieć dystrybucji obejmowała wszystkie większe miasta Polski oraz kilka oddziałów za granicą, w tym w Europie Zachodniej. Zniszczona przez organy skarbowe firma Optimus byłaby dzisiaj liderem polskiego sektora IT, globalną spółką dającą tysiące miejsc pracy, zasilającą budżet państwa wysokimi wpływami z podatków… Jeszcze raz zachęcamy do prześledzenia tej historii na łamach naszego Dodatku…
Pierwsza tura wyborów prezydenckich już za nami. Powszechnie uważa się, że frekwencja w całej Polsce była bardzo niska, bo wyniosła zaledwie 48,96%. Trzeba przyznać, że mieszkańcy Sądecczyzny tym razem wzięli sprawy w swoje ręce i poszli głosować. Frekwencja zarówno w Nowym Sączu jak i w powiecie nowosądeckim była większa niż w województwie Mazowieckim, gdzie w skali kraju ludzie najczęściej głosowali. Poniżej przedstawiamy dane dotyczące frekwencji procentowej głosowania przez Polaków w I turze. Choć frekwencja w rejonie Sądecczyzny była znacznie lepsza od tej ogólnopolskiej, wierzymy, że może być jeszcze lepiej. Jeśli chcemy się szybciej rozwijać i mieć możliwość pracy w Polsce, musimy wszyscy być odpowiedzialni za państwo i wspólnie szukać skutecznych rozwiązań. A zbliżające się wybory stwarzają szansę dokonania zmian na lepsze.
Tocząca się nieustanna dyskusja podczas debaty przez pierwszą turą wyborów skupiona była głownie wokół kwestii Jednomandatowy Okręgów Wyborczych. Debata często zdominowała inne problemy. Czym zatem są tak zwane popularne JOWY? Czy w Polsce warto je wprowadzić?
Zachęcamy również do przeczytania dalszego ciągu pasjonującego wywiadu z założycielem Firmy Optimus – Romanem Kluską.
To wszytsko w dwudziestym piatym wydaniu Dobrego Tygodnika Wiedzy o Gospodarce
Zachęcamy do przeczytania pasjonującego wywiadu z założycielemFirmy Optimus, współtwórcą największego polskiegoportalu internetowego Onet.pl, filantropem i prezesem zarząduspółki Dobre Jedzenie Sp. Z o. o. oraz twórcą wydawnictwa książek o tematyce religijnej – Romanem Kluską. Wywiad pozwoli Państwu poznać fenomen człowieka, który w 1988 roku rozpoczynał działalność produkcyjną w warunkach chałupniczych, praktycznie bez żadnego kapitału, w latach 90. XX w. zaliczany był do grona najbogatszych Polaków, a w 2003 został laureatem Nagrody Kisiela w kategorii „Najlepszy Przedsiębiorca.”
O szansach i zagrożeniach dla polskiej wspólnoty ekonomicznej, szczegółach dotyczących prowadzenia biznesu dawniej i obecnie, o działalności eksperymentalnej, filantropii i pasjach Romana Kluski można przeczytac w dwudziestym czwartym wydaniu Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce.
Na trzy dni Muszyna stała się polską stolicą biznesu. To właśnie tam w dniach 28 luty- 1 marca odbyły się organizowane już po raz czwarty przez Fundację Pomyśl o Przyszłości IV Narciarskie Mistrzostwa Pracodawców Prywatnych. Zawodom towarzyszyła konferencja pt. ,,Doświadczenia polskich firm w konkurowaniu na rynku globalnym”. Wydarzenie to przyciągnęło na Sądecczyznę ponad pięćdziesięciu czołowych przedsiębiorców reprezentujących polskie firmy prywatne. Zawody na nartach, sankach i trikke-ski, dostarczyły gościom niezapomnianych sportowych emocji. Duże poruszenie wywołała także konferencja, podczas której przedsiębiorcy wymienili się cennymi doświadczeniami na temat prowadzenia swojej działalności na rynku globalnym. - pełna relacja z wydarzenia w kolejnym numerze Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce.
Każdy obywatel chciałby żyć w bezpiecznym, zamożnym i dobrze zorganizowanym kraju, w którym panuje prawo, gwarantujące poczucie stabilizacji. Sprawnie funkcjonujący system prawny, określający normy i reguły społeczne, do jakich muszą się dostosować obywatele, obok równie istotnych - systemu opieki zdrowotnej czy systemu oświaty, stanowią najważniejsze czynniki decydujące o jakości naszego codziennego życia. Co zatem myślimy o polskim prawie? Jak oceniamy administrację publiczną, z którą każdy z nas miał do czynienia. Czy w ciągu 26 lat demokracji w naszym państwie powstały prawidłowe mechanizmy stojące za sprawnie działającym państwem? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w kolejnym wydaniu Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce.
Rozpoczynając Nowy Rok często życzymy sobie i innym, by był on lepszy od poprzedniego, by każdemu z nas dopisywało zdrowie, otaczało szczęście, a codzienne życie upływało w dostatku. Chyba każdy z nas marzy, by te życzenia się spełniły, ale czy tak naprawdę mamy wpływ na zdrowie i lepsze życie, czy też kwestie te muszą pozostać tylko w sferze pobożnych życzeń?
Nowy rok, to nowe nadzieje, plany i prognozy. Spróbujmy zatem rozważyć, jaki wpływ mamy na priorytetowe kwestie naszej egzystencji. W odniesieniu do zdrowia nasuwa się refleksja, że wiele zależy od nas samych. Aktywny tryb życia, uprawianie sportu, uzupełnianie witamin, zdrowe odżywianie czy też właściwe spędzanie czasu wolnego i odpoczynek, zgodnie z opinią specjalistów, gwarantują lepsze samopoczucie i doskonałą kondycję. A jak jest z zamożnością? Czy tak naprawdę mamy na nią wpływ? Jak zarabiać więcej, by w Nowym Roku 2015 i latach kolejnych żyć wygodniej i dostatniej? I wreszcie, co każdy z nas może zrobić dla wspólnej gospodarki naszego kraju w 2015 roku? O tym wszystkim przeczytacie w kolejnym wydaniu Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce.
Dziękujemy za Państwa wsparcie i wyrazy uznania dla działań Fundacji. Zmotywowani, bogatsi o nowe doświadczenia, będziemy starać się w przyszłym roku jeszcze lepiej realizować naszą misję.
Jednoczeńsnie zapraszamy do lektury wyjątkowego, bo podsumowującego,wydania Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce.
Zobacz wydanie dwudziesteJuż trzeci raz Fundacja Pomyśl o Przyszłości wraz z Dobrym Tygodnikiem Sadeckim publikuje listę 100 firm napędzających gospodarkę Sądecczyzny, tzw. „100 Gospodarczych Lokomotyw Sądecczyzny”. Przypomnijmy, dlaczego podejmujemy się tego trudnego i karkołomnego zadania
Przede wszystkim chcemy inaczej popatrzeć na przedsiębiorczość. Podobne rankingi publikowane są od lat przez ogólnopolskie media opiniotwórcze, najczęściej pod przyciągającym uwagę tytułem „Najbogatsi Polacy”. Przedstawiają one przedsiębiorców jako milionerów, właścicieli ogromnych majątków. To w zestawieniu ze średnim poziomem życia w naszym kraju może wzbudzać kontrowersje i wywoływać negatywne emocje. W tym kontekście rankingi te przedstawiane są jednostronnie, pomijają wkład pracodawców w tworzenie nowych miejsc pracy rozwój regionu, a także całego kraju. My nie chcemy, aby naszej liście towarzyszyła atmosfera sensacji. Nie chcemy dzielić społeczeństwa, ale je jednoczyć. Nie zaglądamy sądeckim przedsiębiorcom do kieszeni. To jest sprawa prywatna każdego z nich. Chcemy pokazać, jaki wkład ich firmy mają w rozwój dobrobytu naszej lokalnej społeczności.
Jeszcze nie umilkły echa po wyborach do Parlamentu Europejskiego a przed nami kolejne. O ile w poprzednich wyborach do europarlamentu decydowaliśmy o tym, kto i w jaki sposób będzie reprezentował nasz kraj w UE, to 16 listopada zdecydujemy, kto obejmie funkcje radnych gmin, powiatów, sejmików województw, wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
Fundacja Pomyśl o Przyszłości tym razem zaprasza do lektury niezbędnika każdego wyborcy. Zapraszamy!
Konkurencja globalna na wolnym rynku przypomina gospodarcze mistrzostwa świata. Kraje, które wygrywają nie tylko mają satysfakcję, ale również osiągają wyższy poziom życia. Do tej nieograniczonej gospodarczej rywalizacji Polska przystąpiła dopiero po 1989 r., zmuszona nie tylko do konkurowania z dużo silniejszymi od siebie gospodarczo krajami, ale także do całkowitego otwarcia się na kapitał zagraniczny, nie stosując żadnych preferencji dla rodzimego kapitału. Czy bez rodzimych firmglobalnych Polska może się dalej rozwijać? Jaki wpływ na rozwój gospodarczy Polski mają nasi przedsiębiorcy? Czy bez wsparcia państwa i naszych konsumentów polskie firmy są w stanie uzyskać efekt skali i stać się globalnymi? Czy rodzimi przedsiębiorcy mogą mieć wpływ na politykę gospodarczą państwa?
O tym wszystkim będziemy dyskutowali podczas Forum Ekonomicznego Polska – Wschód w Krynicy Zdroju, w środę 3 września o godz. 15.40. Zapraszamy!
„Rzeczpospolita” komentując niedawno podział stanowisk w nowym Parlamencie Europejskim, napisała: „Liczba eurodeputowanych zależy od liczby ludności. A im więcej eurodeputowanych, tym większe szanse na dostanie ważnych stanowisk w Parlamencie Europejskim. Jednak warunkiem sukcesu jest uczestnictwo w dużych grupach politycznych i małe rozdrobnienie.
Fundacja Pomyśl o Przyszłości przy wsparciu finansowym Nowego Sącza zrealizowała projekt „Sądecka specjalność”, w ramach którego w czternastu szkołach ponadgimnazjalnych w mieście odbyły się spotkania z przedstawicielami Fundacji oraz specjalistami ds. marketingu firmy DAKO, FAKRO, KONSPOL, RAFA oraz WIŚNIOWSKI.
W najbliższy weekend odbędą się wybory do Europarlamentu. Pójście do głosowania jest ważnym wydarzeniem, w którym decydujemy o naszej przyszłości.Wybieramy osoby, które będą reprezentowały nas, czyli Polskę, nasze problemy i nasze plany na lepsze jutro. Poprzez media i działania promocyjne usłyszeliśmy o wielu kandydatach. W naszym kolejnym dodatku znajdziecie Państwo rozmowy z dwoma, których materiały i opracowania Fundacji zainspirowały, aby w swoich programach uwzględnić zagadnienia gospodarcze.
Żyjemy w różnych wspólnotach ekonomicznych. Najmniejszą w nich jest rodzina, następnie miasto/gmina, dalej kraj i Unia Europejska. Czy ktoś z nas zadawał sobie kiedyś pytanie: Z której wspólnoty czerpiemy najwięcej korzyści finansowych? Jakie to ma dla nas znaczenie?
Ile trzeba zainwestować pieniędzy, aby utworzyć jedno stabilne miejsce pracy? Każdy, kto chciał prowadzić własną firmę, zapewne przygotował sobie biznesplan i policzył wszystkie koszty, jakie będzie musiał ponieść. Najprościej metodę wyliczenia kosztu utworzenia miejsca pracy można wyjaśnić na przykładach. Poniżej podajemy kilka, dla zobrazowania, ile potrzeba zainwestować pieniędzy, aby dać pracę.
Fundacja Pomyśl o Przyszłości opublikowała kolejne, trzecie już wydanie raportu „Dlaczego w Polsce zarabiamy 4 razy mniej, niż w bogatych krajach Europy Zachodniej i przestaliśmy się do nich zbliżać.”
Dla kogo jest ten raport?
Pierwsza „Debata 100 największych firm napędzających gospodarkę Sądecczyzny” już za nami. Tematem przewodnim spotkania były SZANSE DLA ROZWOJU SĄDECCZYZNY. Wydawać by się mogło, że wydarzenie to przeszło już do historii. Tymczasem, rozwój naszego regionu, dobro naszej małej ojczyzny, jest dla nas bardzo ważne, stąd też dzisiejsze wydanie „Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce” po raz drugi poświęciliśmy „Debacie 100”. Warto się zapoznać, by dowiedzieć się, co sądeczanie wiedzą o przedsiębiorczości, jakie recepty na sukces Sądecczyzny mają właściciele wyróżnionych firm. Nie zabraknie również podsumowania minionych wydarzeń oraz planów na nowy rok. A wszystko po to, by nasz region prężnie się rozwijał, a nam żyło się lepiej.
Gdzieś głęboko tkwi w nas, Polakach, przekonanie, że to, co zagraniczne, jest lepsze. Jak proszek do prania to niemiecki, jak herbata, to angielska. Znacznie chętniej sięgamy po produkty wytworzone poza granicami naszego kraju. Czy rzeczywiście to, co zagraniczne, jest lepsze? A może to jedynie pozostałość minionej epoki? Warto stanąć przed sklepową półką i zastanowić się, czy to, co nasze, polskie, różni się jakością od tego wyprodukowanego poza granicami naszego kraju.
28 listopada fundacja „Pomyśl o przyszłości” i „Dobry Tygodnik Sądecki” ogłoszą drugą edycję listy „Stu firm, które napędzają sądecką gospodarkę”. Dzień wcześniej, na specjalnej gali spotkają się najprężniejsi przedsiębiorcy z całego regionu. To dzięki ich pomysłom, determinacji i biznesowemu zmysłowi dziesiątki tysięcy osób mają pracę, region się rozwija i jest postrzegany w całym kraju, jako miejsce, gdzie ludzie przedsiębiorczy i pełni pasji dobrze dają sobie radę. Naszą listą 100 firm, chcemy docenić i pokazać szerokiej publiczności tych, którzy radzą sobie najlepiej, a swoim przykładem zarażają innych do odważnego działania i podejmowania ryzyka. Chcemy również, aby słowo „przedsiębiorca” coraz częściej kojarzyło się z tymi, którzy budując pomyślność swoją i swoich firm, budują również lepsze warunki dla nas wszystkich.
Dlaczego sądeckie firmy zakładają fabryki za granicą? Jaką receptę na sukces ma Roman Kluska? Na czym polega efekt skali w gospodarce? Odpowiedzi na pytania znajdziemy w kolejnym numerze "Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce".
W naszym ekonomicznym abecadle budżet państwa, miasta czy też gmin, pojmowanych jako ekonomiczne wspólnoty, porównaliśmy do beczki, do której członkowie wspólnoty „wlewają” podatki. Im beczka pełniejsza, tym więcej możemy z niej czerpać.
Pięćdziesięciu przedsiębiorców w muszyńskim hotelu „Activia” dyskutowało o tym, czy polskie społeczeństwo jest przygotowane do życia w gospodarce wolnorynkowej. Jeśli nie jest – a taki wnioski można było usłyszeć – to małe są nasze szanse na wygranie globalnej rywalizacji. Przedsiębiorcy biorący udział w konferencji umówili się, że nie będzie to wieczór narzekania na polskie prawo, niesprzyjające prowadzeniu biznesu. Chodziło raczej o skupienie się na poszukiwaniu pozytywnych scenariuszy dla naszej gospodarki i Polski, rozumianej jako wspólnota ekonomiczna. Niemal wszyscy zgodzili się, że polskie społeczeństwo jest słabo wyedukowane ekonomiczne.
Nie każdy musi prowadzić własny biznes, ale każdy powinien w podstawowym stopniu znać zasady, które sprawiają, że obywatele jednych państw są zamożniejsi, a innym powodzi się gorzej. Lekturą obowiązkową uczestników spotkania była broszura „Dlaczego w Polsce zarabiamy cztery razy mniej niż w bogatych krajach Europy Zachodniej” – wydaną przez Fundację Pomyśl o przyszłości.O tym, jak przedsiębiorcy odpowiedzieli sobie na te pytania – czytaj w naszym dzisiejszym dodatku.
Zachęcamy do lektury kolejnego wydania ekonomicznego abecadła. Wiemy już czym jest budżet państwa, który porównaliśmy do wielkiej wspólnej beczki. Wiemy też dlaczego beczka powinna być pełna. Tym razem odpowiemy na kolejne pytania: Dlaczego zarobionymi pieniędzmi dzielimy się z państwem? Czy to naprawdę konieczne? Co dzieje się z naszymi pieniędzmi, które trafiają do budżetu państwa w postaci podatków odprowadzanych od naszych pensji? Spenetrujemy nie tylko zawartość naszej polskiej, centralnej beczki. Przekonamy się także, co znajduje się w beczkach gminnych. Dotacje, subwencje, dochody własne, opłaty eksploatacyjne, PIT, CIT… brzmi skomplikowanie? Mamy nadzieję, że po lekturze „Dobrego dodatku wiedzy o gospodarce” wszystko stanie się jasne. W kolejnym odcinku naszego ekonomicznego abecadła zajrzymy do naszej sądeckiej, miejskiej beczki i sprawdzimy na co przeznaczone są budżetowe pieniądze.
Czy drewniana beczka może mieć coś wspólnego z budżetem państwa, a trunek z podatkami? Brzmi absurdalnie? Być może. Ale to, co pozornie brzmi niedorzecznie, można wykorzystać do wyjaśnienia pozornie tylko skomplikowanych zagadnień związanych z ekonomią.... Zapraszamy do lektury trzeciego wydania Dobrego Dodatku Wiedzy o Gospodarce.
Czy publikacja danych o imponujących obrotach finansowych sądeckich firm i ich wartości może wywoływać pozytywne odczucia u wszystkich Czytelników? Zarówno u tych, którzy są przedsiębiorcami, jak i tych, którzy nigdy nie prowadzili własnego biznesu. Tak, pod warunkiem, że zamiast rozpalającej wyobraźnię i budzącą niezdrowe emocje listy najbogatszych Polaków otrzyma listę firm napędzających gospodarkę.
Publikacja naszej listy 100 firm napędzających sądecką gospodarkę wywołała pozytywne poruszenie zarówno wśród czytelników jak i samych przedsiębiorców. Usłyszeliśmy słowa zachęty do dalszej pracy, ale także i słowa...rozczarowania od tych przedsiębiorców, których na liście zabrakło.
Przypomnijmy więc, że nasza lista opierała się na danych pozyskanych z wywiadowni gospodarczej. Obejmuje spółki prawa handlowego, uszeregowane według wielkości obrotów za rok 2010. Tak więc w zestawieniu nie znalazły się spółdzielnie, firmy mające formę jednoosobowej działalności gospodarczej, spółki cywilne, organizacje non profit, które równie mocno przyczyniają się do rozwoju sądeckiej gospodarki.
W takiej sytuacji postanowiliśmy wydać erratę listy. Mamy nadzieję, że przedsiębiorcy zechcą włączyć się w przygotowanie kolejnej edycji zestawienia firm napędzających sądecką gospodarkę i sami prześlą nam swoje wyniki finansowe. Wszystkich przedsiębiorców, którzy uważają, że ich przedsiębiorstwo spełnia kryteria doboru, a nie pojawiło się na liście, prosimy o przesłanie informacji do Fundacji Pomyśl o przyszłości. Formularz zgłoszeniaznajduje się w załączniku. Termin nadsyłania zgłoszeń upływa 15 października 2012.
Fundacja Pomyśl o przyszłości wraz z Dobrym Tygodnikiem Sądeckim podjęli wyzwanie obywatelskiej edukacji ekonomicznej na temat mechanizmów gospodarczych rządzących rynkiem. Właśnie dlatego powstał Dobry dodatek wiedzy o gospodarce.
Każdy z nas chciałby zarabiać więcej ale nie każdy wie, że istnieje bezpośrednia zależności pomiędzy wielkością PKB/ os. a średnim wynagrodzeniem w kraju. Produkt Krajowy Brutto (PKB) w przeliczeniu na jednego mieszkańca jest najprostszą i najlepszą miarą bogactwa i znaczenia kraju w świecie. Gdy PKB wzrasta – społeczeństwo się bogaci (średnie wynagrodzenie rośnie), gdy PKB maleje – społeczeństwo ubożeje. Musimy sobie uświadomić, że nasze wynagrodzenia zależą od wielu czynników, a przede wszystkim od efektywności gospodarczej wspólnoty, do której należymy.
Natomiast siła ekonomiczna wspólnoty gospodarczej, zależy nie tylko od polityków czy przedsiębiorców ale od wszystkich obywateli. Dlatego więc, jeśli chcemy więcej zarabiać to powinniśmy działać na rzecz wzrostu gospodarczego naszego regionu oraz kraju. Dlaczego? Ponieważ, wyraźną korzyść przyniesie nam postrzeganie gminy, państwa jako ekonomicznej wspólnoty, której członkowie chcą razem realizować jasno wytyczony cel - budowanie dobrobytu. Stanie się to możliwe, kiedy będziemy świadomymi uczestnikami gospodarki. Naszą świadomość trzeba budować na wiedzy ekonomicznej. W naszej świadomości i obywatelskiej postawie tkwią duże rezerwy gospodarczego rozwoju i naszego dobrobytu.
Dzisiaj pojawiło się pierwsze wydanie Dobrego dodatku wiedzy o gospodarce. Tematem przewodnim dodatku jest 100 firm napędzających sądecką gospodarkę. Dlaczego zdecydowaliśmy się na taki początek? Od ponad 20 lat mamy w Polsce kapitalizm i gospodarkę wolnorynkową. Zamiast w sensacyjnym tonie komentować informacje na temat ilości milionerów chcemy podnosić kwestie dotyczące przyczyn braku dynamicznego rozwoju polskiej gospodarki, opartej na własności prywatnej i wolnej przedsiębiorczości. ie będzie rozwoju gospodarczego bez kapitału. Pojęcia: „przedsiębiorca”, „kapitał firmy”, „wartość firmy”, jeśli nie będą miały pozytywnych skojarzeń w społeczeństwie, to nie będzie większego dobrobytu dla nas wszystkich.