Warsztaty mają formę zamkniętych zajęć praktycznych. Prowadzone są przez przedsiębiorców oraz przedstawicieli instytucji otoczenia biznesu. Warsztaty stanowią uzupełnienie tematyczne wykładów z wiedzy ekonomicznej. Mogą w nich uczestniczyć uczniowie, którzy chcą poszerzyć wiedzę zdobytą podczas wykładu. Przedmiot warsztatów zostanie przedstawiony uczniom podczas powiązanego z nim wykładu z wiedzy ekonomicznej. Dodatkowo informacja o warsztatach zostanie przekazana do opiekunów grup uczniowskich na adres e-mail zgłoszony w deklaracji uczestnictwa.
Jedna grupa warsztatowa może liczyć do 20 uczniów. Warsztaty odbywają się w firmach oraz szkołach deklarujących udział w projekcie. Terminy warsztatów będą ustalane indywidualnie.
Do udziału w warsztacie uczniowie zgłaszani są w terminie 5 dni po wykładzie wprowadzającym w tematykę wybranego warsztatu. Zgłoszenia dokonuje opiekun grupy uczniowskiej (nauczyciel) na adres wpr@nowysacz.pl podając w temacie wiadomości: Zgłoszenie na warsztat, natomiast w tekście wiadomości: nazwę szkoły, imię i nazwisko ucznia, klasę.
Jeżeli my Polacy chcemy, aby nasza wspólnota dalej rozwijała się gospodarczo i pod względem ekonomicznym zbliżała się do zamożnych krajów Unii Europejskiej, musimy zmienić sposób postrzegania własnego państwa. Musimy zacząć interesować się gospodarką naszego kraju gdyż od tego zależy nasza wspólna przyszłość i jakość życia.
Powinniśmy mniej myśleć o tym, jakie korzyści „wyciągnąć” dla siebie z naszej Wspólnoty, a więcej o tym co razem możemy zrobić dla gospodarki. Musimy docenić to, że jesteśmy w Unii Europejskiej i pamiętać o tym, iż reguły funkcjonujące w Unii zostały ustalone przez zamożne kraje po to, aby w pierwszej kolejności służyły im.
Na wolnym rynku w ogromnej większości wygrywa większy kapitał i kraje mające świadomych ekonomicznie obywateli. Niestety Polska posiada niewiele rodzimych firm globalnych. W Polsce brakuje również w pełni świadomego ekonomicznie społeczeństwa. Jeśli wszyscy podążymy w tym samym kierunku, będziemy mogli z powodzeniem współzawodniczyć z zamożniejszymi krajami Unii oraz jako członkowie Unii konkurować na rynku globalnym.