Fundacja Pomyśl o Przyszłości

Fundacja Pomyśl o Przyszłości podczas Międzynarodowego Dnia Wolontariusza

5 grudnia, czyli w Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Fundacja Pomyśl o Przyszłości uczestniczyła w rozmowach dotyczących idei wolontariatu i jego oddziaływaniu na młodych ludzi. Bożena Damasiewicz, Prezes Fundacji opowiedziała o zaletach wolontariatu i jego wpływie na dalszy rozwój ścieżki zawodowej. Spotkanie odbyło się w ramach inicjatywy „Wolontariat „PrzyDAJ SIĘ”.

 

W ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Wolontariusza ulicami Nowego Sącza przeszedł barwny korowód wolontariuszy, który miał swój finał podczas uroczystej Gali Wolontariatu w auli Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Sączu. Jak co roku, podczas gali odbyła się debata pt. „Wolontariat – przyDAJ się – czyli o wpływie wolontariatu młodzieżowego na kształtowanie ścieżki kariery zawodowej”.

Rynek pracy się zmienia, jednak wciąż poszukiwane są osoby, które cechuje zaangażowanie i chcą od życia czegoś więcej. Wykazują się nie tylko wiedzą, ale także doświadczeniem – nie zawsze zawodowym, ale też życiowym. Umiejętność współpracy z innymi ludźmi, umiejętność komunikacji – to wszystko może zaoferować wolontariat – stwierdziła Bożena Damasiewicz.

Wolontariat jest miejscem, gdzie kształtuje się charakter. Działalność w wolontariacie Nie tylko wpływa na wrażliwość, ale także pomaga rozwinąć się komunikacyjnie, otworzyć na ludzi i nowe doświadczenia. Daje satysfakcję i ogromną radość z pomagania i dawania z siebie wszystkiego co  najlepsze.

W wolontariatach działa mnóstwo młodych ludzi, którzy kiedyś będą przyszłymi pracownikami i właścicielami firm: badania wskazują, że w rozwoju gospodarczym bardzo ważny jest kapitał ludzki, czyli wiedza poszczególnych pracowników, czy obywateli danego kraju. Pozwala to na szybkie wzbogacenie, ale krajom ubogim. Jeżeli chcemy budować zamożność na poziomie najbogatszych krajów świata, to niezbędny jest tzw. kapitał społeczny: budowanie relacji, współpraca, zaangażowanie, czyli wszystko to, czego możemy się  nauczyć właśnie poprzez działalność w wolontariacie. To dobra szkoła do tego, aby zdobywać te umiejętności dla siebie, a później wykorzystywać je dla wyższych zarobków, ale także dla dobrobytu całego narodu – podsumowuje Bożena Damasiewicz.

W debacie uczestniczyli także: Violetta Jędruch, pedagog w VI LO w Nowym Sączu, Krzysztof Wnęk, Dyrektor Zarządzający w Figelo, Marcin Kałużny, Prezes Zarządu w Stowarzyszeniu Sursum Corda, rozmowę moderował Krzysztof Witowski.