Budowanie pozytywnego wizerunku przedsiębiorcy
Przedsiębiorcy to kluczowy element gospodarki, jej siła napędowa. Tymczasem przedsiębiorczość nie ma najlepszej opinii w Polsce. Bardziej powszechne jest przekonanie, że przedsiębiorca to „krwiopijca”, który dorobił się kosztem innych.
Chętnie ten negatywny stereotyp utrwalają media, kreując wizerunek przedsiębiorcy, jako osoby pławiącej się w luksusie, zastanawiającej się nad zakupem kolejnego samochodu. Większość popularnych w Polsce rankingów, typu lista 100 najbogatszych Polaków, pokazuje hipotetyczną wartość firmy, najczęściej w oparciu o jej obroty. Mało kto mówi, że miliony polskich przedsiębiorców, to nie pieniądze zgromadzone na koncie, a kapitał, który pracuje i jest przeznaczany na inwestycje i rozwój firmy, czyli utrzymanie miejsc pracy i tworzenie dobrobytu w Polsce. Mówienie tylko o majątku firmy utrwala się jedynie negatywny stereotyp i dzieli społeczeństwo na biednych i bogatych. W ten sposób wokół przedsiębiorców tworzy się atmosfera sensacji, zazdrości i wzmacniają się podziały społeczne.
Tymczasem przedsiębiorcy wypracowane środki inwestują w rozwój firmy, niejednokrotnie nie mając czasu na codzienne życie, spotkania z rodziną i przyjaciółmi. To dzięki przedsiębiorcom powstają kolejne miejsca pracy, firma płaci podatki do budżetu Państwa i gminy, następuje rozwój regionu a przez to rosną wynagrodzenia i poprawia się jakość naszego życia. Polskie rodzime firmy, w przeciwieństwie do większości inwestorów zagranicznych tworzą nie tylko tanie miejsca pracy przy linii montażowej, ale także specjalistyczne i wysokopłatne miejsca pracy w działach badań i rozwoju, projektowania, technologii, marketingu, finansach, komórkach zarządczych. Przedsiębiorcy to osoby zaangażowane nie tylko w rozwój firm, ale i rozwój polskiej gospodarki.
Jeśli chcemy być w Polsce bogaci wszyscy musimy zabiegać o nasz własny polski kapitał. W naszym interesie jest, aby pieniądze, które w Polsce zarobimy w Polsce pozostały. To jedna z najważniejszych recept na szybki wzrost wynagrodzeń w naszym kraju.
Nie jest to jednak możliwe bez silnych polskich firm. Dlatego Fundacja Pomyśl o Przyszłości od ponad 10 lat zachęca do aktywnego i świadomego włączenia się w rozwój gospodarczy Polski. Najlepszym sposobem na zmianę negatywnej opinii o przedsiębiorcach jest świadomość gospodarcza Polaków, znajomość mechanizmów rynkowych. Poprzez działania edukacyjne staramy się zmienić sposób postrzegania rodzimego biznesu. To od nas, naszych codziennych decyzji zakupowych zależy, czy Polska gospodarka będzie silniejsza i jak będzie nam się żyło.