Fundacja Pomyśl o Przyszłości

Założyciel Fundacji i Prezes FAKRO w programie Doroty Gawryluk „Lepsza Polska” w Polsacie

W jednym z odcinków programu Doroty Gawryluk „Teraz Polska”, emitowanym na żywo na kanale Polsat i Polsat News o korzyściach ekonomicznych i społecznych budowy CPK opowiadał Ryszard Florek, założyciel Fundacji Pomyśl o Przyszłości, współzałożyciel Rady Polskich Przedsiębiorców Globalnych. Program ma formę debaty, w której konfrontują się przedstawiciele z różnych obszarów, dyskutując na tematy ważne dla Polaków.

Centralnego Port Lotniczy, czyli planowany węzeł przesiadkowy między Warszawą i Łodzią, ma zintegrować transport lotniczy, kolejowy i drogowy. W ramach tego projektu w odległości 37 km na zachód od Warszawy, na obszarze ok. 3 tys. hektarów ma być wybudowany port lotniczy. W skład CPK mają wejść też inwestycje kolejowe: węzeł przy porcie lotniczym i połączenia na terenie kraju, które powinny umożliwić przejazd między Warszawą, a największymi polskimi miastami w czasie nie dłuższym niż 2,5 godz. Według sondażu IBRiS opublikowanego 9 maja 2024 roku budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego popiera 61,1 proc. Polaków. Opcję przeciwną wybrało 21,4 proc. ankietowanych.

Prezes FAKRO wyliczył, że każde spóźnienie tej inwestycji to są koszty dla Polski 20 mld złotych rocznie. Wyjaśnił, że są to m.in. wpływy z ceł i VAT towarów cargo: Jesteśmy członkiem UE i tutaj za to, co przychodzi spoza UE do UE, trzeba zapłacić cło i VAT. 25 proc. z tego zostaje w kraju, który przyjmuje ten towar. Dziś Polska obsługuje mniej niż 1 proc., a CPK ma obsługiwać 20 proc. – mówił. Jak dodał, to już 19 proc. pieniędzy, które nie trafiają do Polski, tylko do innych krajów.

Program został wyemitowany na żywo 23 maja 2024 r. Link do całości nagrania:

CPK. Korzyści gospodarcze i społeczne.

W debacie uczestniczyli również Rafał Milczarski – były prezes Polskich Linii Lotniczych LOT, Adrian Furgalski – przewodniczący Zespołu Doradców Ekonomicznych TOR, prof. Paweł Wojciechowski – Instytut Finansów Publicznych i Marek Serafin, ekspert rynku lotniczego.