Fundacja Pomyśl o Przyszłości

Projekty skierowane
do Dzieci

„AKADEMIA MALUCHA „PIENIĄŻEK”

Wszystko zaczyna się od zabawy...

"Zabawa jest nauką, nauka zabawą. Im więcej zabawy, tym więcej nauki" Glenn Doman

Nie można zapomnieć o tym, że zabawa jest wpisana w ludzką naturę. To właśnie dzięki niej dzieci poznają świat, rozpoznają rozmaite zależności, badają swoje otoczenie, poznają granice własnych możliwości. W trakcie zabawy dziecko uczy się sposobów rozwiązywania różnych problemów, poszerza krąg własnych zainteresowań
i rozwija kreatywność. Zabawa stanowi stałą formę więzi ze społeczeństwem. pomaga w poznawaniu świata
i zdobywaniu wiedzy. Zainspirowani tymi założeniami postanowiliśmy wykorzystać zabawę, aby przekazać uczniom w przedszkolach i szkołach podstawowych trudne pojęcia ekonomiczne.

W okresie od czerwca do października 2014 roku realizowaliśmy projekt Akademia Malucha Pieniążek, czyli Skąd się Biorą Pieniądze. Zespół Fundacji odwiedził placówki w Chełmcu, Jamnicy, Januszowej, Marcinkowicach, Krasem Potockiem, Rdziostowie, Biczycach Dolnych, Mystkowie, Wielogłowach, Niskowej. Razem z nami przygody Albina i jego przyjaciół z Łąki odkrywało ponad 200 dzieci.

Projekt powstał z myślą o potrzebie edukacji ekonomicznej i kształtowaniu postaw obywatelskich wśród dzieci od najmłodszych lat i przewidywał cykl warsztatów dla dzieci w wieku 5 do 12 lat.

Zależało nam aby od strony praktycznej pokazać jaki wpływ na funkcjonowanie państwa ma każdy z nas. Stworzyliśmy sklep, gdzie nasi mali studenci mogli kupować towary za zarobione wcześniej pieniądze. Próbowaliśmy się wcielić w małych przedsiębiorców, którzy otwierają swoją pierwszą firmę, eksportowaliśmy towary pokonując po drodze wiele przeszkód, a w kalamburach zgadywaliśmy na co przeznaczane są nasze podatki. Te i wiele innych ciekawych gier i quizów pozwoliło wyjaśnić dzieciom trudne pojęcia ekonomiczne.
Dodatkowo, przygotowaliśmy materiały szkoleniowe w postaci historyjek komiksowych o tytułach: Produkt Krajowy Brutto, Budżet Państwa, Eksport, Pieniądz, Podatki, Firma, które rozdawaliśmy uczestnikom zajęć.

Ostatnim etapem projektu był konkurs Kupuj u Sąsiada. Uczniowie przygotowali projekty reklam promujących lokalny produkt, usługę lub firmę. Celem konkursu było zaprezentowanie potencjału gospodarczego naszego regionu i zdobycie umiejętności praktycznych poprzez stworzenie materiału promocyjnego wybranej firmy.
Konkurs był jednoetapowy i przewidywał wybór zwycięzców I, II i III nagrody. Dodatkowym wyróżnieniem była Nagrody publiczności, przyznana przez internautów w trakcie głosowania, na specjalnie utworzonej stronie internetowej.

Do biura Fundacji wpłynęło aż 49 prac. Jury miało ogromny problem z wyborem zwycięzców. Wszystkie prace były naprawdę wspaniałe. Ostatecznie po długich debatach I nagrodę otrzymał Kacper Bukowiec ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowicach, II nagrodę jury przyznało Patrycji Śmierciak ze Szkły Podstawowej w Wielogłowach. III nagroda została wręczona Marcelince Najduch ze Szkoły Podstawowej w Januszowej.

Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Równocześnie chcemy serdecznie podziękować dyrekcji szkół biorących udział w projekcie za serdeczne przyjęcie, miłą atmosferę i wszelką okazaną pomoc.