Fundacja Pomyśl o Przyszłości

Projekty skierowane
do młodzieży

Relacje ze spotkań

Wykład 1. Finansowanie działalności gospodarczej

Pierwsze zajęcia poprowadził Wojciech Krupa z fundacji Klub Biznesowy. Tłumaczył podstawy „alfabetu biznesowego”: jak zarabiać pieniądze, czym się różni „bogactwo” od „wolności finansowej”, jak założyć firmę nie mając nic, skąd wziąć kapitał, czym są dźwignie finansowe.

– Bogactwo jest pojęciem względnym, powstającym z porównywania swojego stanu posiadania z innymi. Nie zapewnia poczucia szczęścia, bo zawsze się znajdzie ktoś, kto ma więcej. O wiele szczęśliwszy jest człowiek, który zarabia tyle, że pokrywa wszystkie potrzebne wydatki i jeszcze mu coś w kieszeni zostaje. To jest właśnie wolność finansowa i nie zależy ona od wysokości dochodów, tylko od tego czy zaspokajamy wszystkie swoje potrzeby – tłumaczył Wojciech Krupa.

Młodzież włączała się aktywnie do dyskusji, na przykład o aktywach i pasywach.

– Aktywa, to rzeczy, które przysparzają nam pieniędzy, pasywa te pieniądze z kieszeni wyciągają. Wymieńcie jakieś aktywa i pasywa – prosił Wojciech Krupa.

– Telefon komórkowy może być i pasywem i aktywem. Jeżeli służy tylko do plotkowania z koleżanką o ostatnim odcinku ulubionego serialu, to jest pasywem, bo trzeba płacić abonament, a nie przynosi on żadnego dochodu. Jeżeli ten sam telefon wykorzystujemy do kontaktów biznesowych, umawiania interesów, umawiania się z kontrahentami, to jest aktywem, bo jest narzędziem służącym do zarabiania pieniędzy – dzielił się swoimi przemyśleniami jeden ze słuchaczy. – Podobnie jest z domem, czy samochodem.

Wykład 2. Globalizacja

Termin globalizacja wydaje się być słowem-kluczem XXI wieku. Niemal na każdym kroku mamy w pośredni lub bezpośredni sposób do czynienia z globalizacją i jej wieloma aspektami. Wielu z nas intuicyjnie wyczuwa czym jest globalizacja, w wielu budzą się emocje towarzyszące temu zagadnieniu. Bez wątpienia w XXI wieku każdy człowiek jest w pewnym stopniu poddany wpływom procesów globalizacji. O tym, że świat jest globalną wioską słyszymy od dawna, co to jednak oznacza? Czy na pewno jesteś świadomy konsekwencji jakie płyną z globalizacji? Na te pytania Fundacja Pomyśl o Przyszłości odpowiadała podczas  wykładu, który odbył się  24 stycznia w siedzibie Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Spotkanie jest częścią projektu Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość. Celem projektu jest kształtowanie aktywnej, przedsiębiorczej i odpowiedzialnej postawy wśród młodzieży, popularyzacja wiedzy ekonomicznej oraz promocja lokalnych zasobów Sądecczyzny w obszarze przedsiębiorczości.

W wykładzie Myślimy globalnie. Działamy też globalnie. Żyjemy na Sądecczyźnie. uczestniczyło 450 uczniów. W trakcie zajęć młodzież poznała genezę globalizacji, dowiedziała się jak wpływa ona na nasze codzienne życie, jakie szanse i zagrożenia niesie ze sobą oraz co możemy zrobić aby w ostatecznym bilansie globalizacji Sądecczyzna odniosła pozytywny wynik.

Najwięcej emocji wzbudził jednak sąd nad globalizacją. Uczniowie wcielając się w rolę oskarżycieli, obrońców i sędziów próbowali odszukać argumentów za i przeciw globalizacji.

Wykład 3 „Logistyka. Nowy Sącz Mekką transportu drogowego?”

Logistyka? Jedni słysząc słowo „logistyka” pomyślą o transporcie, inni o ciężarówkach, które przecież ciągle przeszkadzają nam w ruchu drogowym, a jeszcze inni, że to tylko pusty slogan, który ciężko zdefiniować. Co tak naprawdę kryje się pod tym słowem ?

W dniu 7.02.2015r. odbył się kolejny wykład pt. „Logistyka. Nowy Sącz mekką transportu drogowego ?” w ramach III edycji projektu „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”. Wątpliwości, pytania i ciekawostki związane z logistyką przybliżył nam Jan Załubski – prezes firmy Zet Transport, jednej z większych firm transportowych w Polsce. Jak się okazało „logistyka” to bardzo rozległe pojęcie, związane z transportem, magazynowaniem, dystrybucją, produkcją oraz zapasami. Doszliśmy również do wniosku, że tak naprawdę w każdej dziedzinie naszego życia jest logistyka. Bo przecież bez niej nie będzie artykułów codziennego użytku, żywności w sklepie, nie będzie paliwa na stacji benzynowej, nie będzie wielu rzeczy i przedmiotów, które są nam
potrzebne do codziennego funkcjonowania.

W drugiej części wykładu został przeprowadzony quiz wiedzy o transporcie. Dzięki niemu wiemy teraz, że Polska zajmuje drugie miejsce w Europie pod względem przewozu towarów, ile jest ciężarówek w Polsce, jak również ile kilometrów rocznie przebywają ciężarówki w firmie Zet Transport. Pan Jan Załubski dzielił się z nami swoim ponad 20 letnim doświadczeniem w prowadzeniu swojej firmy. Opowiadał o historii powstania firmy, jak zaczynał swoją działalność na rynku transportu międzynarodowego oraz jaką drogę przebył, aby dziś zarządzać ponad 150 ciągnikami siodłowymi wraz z naczepami oraz blisko 300 pracownikami. Na podsumowanie prelekcji dowiedzieliśmy się, że w dzisiejszych czasach logistyka jest bardzo przyszłościową branżą prężnie rozwijającą się, w której wielu z nas znalazłoby zatrudnienie. Do wykładu przewidziane są warsztaty, które prawdopodobnie odbędą się w siedzibie firmy Zet Transport. Na koniec zostały rozdane bony dla najbardziej aktywnych uczestników. Uważam, że wykład był bardzo interesujący. Dzięki niemu pogłębiliśmy swoją wiedzę dotyczącą transportu i logistyki, ale również wiedzę dotyczącą prowadzenia firmy transportowej.
 

Marika Dyrek
Zespół Szkół Samochodowych im. Tadeusza Tańskiego w Nowym Sączu

Wykład 4 „Jak szukać pracy - Rekrutacja okiem pracodawcy. MotywowaniE.”

W dniu 7 marca odbył się czwarty wykład z wiedzy ekonomicznej w ramach projektu „Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość”. Spotkanie jak zawsze zgromadziło pełną salę uczestników. Sobotni wykład, tak jak poprzednie poruszył bardzo ważne i ciekawe tematy. Pierwsza część spotkania zatytułowana „Jak szukać pracy – rekrutacja okiem pracodawcy” prowadzona przez Pana Marcina Gródka właściciela firmy BetaSI była z pewnością przydatną lekcją dla każdego z uczestników projektu. Pan Marcin podzielił się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami z punktu widzenia przedsiębiorcy. Przedstawił swoje spojrzenie na rynek pracy. Udzielił cennych rad i wskazówek w kwestiach dotyczących m.in. poprawnego CV, odpowiedniego zachowania podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zdradził czym kieruje się przy rekrutacji nowych pracowników, co ceni sobie wśród ludzi oraz czego od nich wymaga, a także czego lepiej nie robić, aby nie zniechęcić do siebie pracodawcy. Wielokrotnie zaznaczał jak ważna jest rzetelność, solidność i profesjonalizm. Przedstawił również sylwetkę swojej firmy, która istnieje już 16 lat i nadal się rozwija, a obecnie z jej usług korzysta wiele czołowych krajowych przedsiębiorstw. Właśnie dlatego tak istotna jest wykwalifikowana kadra pracownicza, która zdoła sprostać wymaganiom każdego klienta. Z pewnością po otrzymaniu tylu praktycznych porad nikt nie będzie miał problemu z wywarciem dobrego pierwszego wrażenia na pracodawcy. Na twarzach wielu osób widać było wyraźne zainteresowanie.

Tematem drugiej części wykładu było „Motywowanie”, które jak się okazało jest niezwykle ważnym czynnikiem w prawidłowym funkcjonowaniu firmy. Tylko dzięki pełnym zaangażowaniu zmotywowanych pracowników można osiągnąć sukces. O tym istotnym zagadnieniu opowiadał Pan Wiesław Pióro – menadżer i Członek Zarządu firmy Wiśniowski, który jest z nią związany od ponad 20 lat. Na początku przybliżył historię powstania obecnie jednej z największych polskich firm. Opowiadaniem jak wszystko się zaczęło i o swojej przygodzie z firmą zaciekawił chyba wszystkich. Wspomniał też o marzeniu Wisniowskiego na początku jego działalności – wyprodukować chociaż jedną bramę dziennie. Dziś po 25 latach firma Wiśniowski jest największym polskim producentem bram garażowych, przemysłowych i systemów odrodzeniowych, która oferuje produkty najwyższej jakości, mająca odbiorców na całym świecie, co jest dowodem, że odpowiednia motywacja, wiara w swoje nieograniczone możliwości i jasno wyznaczony cel to metoda na osiągnięcie sukcesu. W swojej prelekcji wykorzystał dwa krótkie, ale za to dające do myślenia filmiki rewelacyjnie obrazujące role motywacji i wiary w siebie w życiu człowieka. Kilkakrotnie podkreślał, że szacunek i uczciwość oraz indywidualne podejście do każdego pracownika jest niezwykle ważne w relacji pracodawca – pracownicy, a także jeśli chodzi o motywowanie. Wszyscy pracownicy tworzą jeden zgrany zespół, jak zacytował Pan Wiesław Pióro „Łańcuch jest tak mocny jak jego najsłabsze ogniwo”. Zwrócił uwagę na stosunek do klienta. Przekonywał, że priorytetem jest dbałość o klienta, zrozumienie jego potrzeb i dania mu tego czego potrzebuje, gdyż dzięki zaufaniu odbiorców przedsiębiorstwo może się rozwijać. Podczas wykładu uczestnicy mieli możliwość pogłębienia swojej wiedzy. Każdy mógł zadawać pytania zaproszonym gościom, którzy z łatwością udzielali odpowiedzi na wszystkie pytania. Chętnie dzielili się swoją wiedzą i bogatym doświadczeniem i co ważne byli bardzo dobrze przygotowani. Wszyscy wyszli z wykładu bogatsi o nowe wiadomości, które z pewnością będą dla wielu pomocne.


Joanna Konopka
Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej – Curie w Starym Sączu

Wykład 5 „Openminder. Czy boimy się myśleć?"

21 marca, czyli w dzień wagarowicza, odbył się już ostatni wykład z serii ,,Włącz myślenie. Postaw na przedsiębiorczość’’ dotyczący myślenia kreatywnego i krytycznego. Czy to przypadek, czy też taka tematyka z tą datą specjalnie zostały połączone, nie wiem, ale wiem, że to ciekawy duet. Wykład prowadził dr Michał Jasieński, który jako jeden z wykładowców WSB z dużą dozą dowcipu i obrazowymi przykładami przekonywał nas do kreatywnego i krytycznego myślenia. Myślenie – czyli długotrwały proces, który teoretycznie towarzyszy nam przez całe życie. Powinno nam dawać
wyzwolenie i być celem życiowym. Powinniśmy sami dochodzić do wniosków i czerpać z własnego potencjału. Mam wrażenie, że niewiele osób bierze sobie do serca tę kwestię i myśli, ale wszystko można zmienić. Warto myśleć zwłaszcza ponad schematami, chodzić swoimi ścieżkami i samemu ucierać sobie szlak. Nie wszystko da się od razu zrobić, jednak warto pracować, bo myślenie nie boli, jeśli już to czasami skutki, ale cóż takie jest życie. Wydaje mi się, ze to idealny temat na ostatni wykład do projektu, w którym w końcu chodzi o myślenie. Pobudzenie i włączenie własnego myślenia, które to ma nam służyć. I takiego wykorzystania tego narzędzia, które tak naprawdę każdy w sobie ma życzę wszystkim.


Wiktoria Szewczyk
Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. ks. prof. Józefa Tischnera w Starym Sączu